Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Dolná ulica

Mollerovský dom - najstaršia banskobystrická lekáreň

Mollerovský dom - prvá banskobystrická lekáreň, Dolná ulica 5Neskorogotický dom z obdobia okolo roku 1500 s pôvodným dvorovým krídlom. Po požiari v roku 1625 bol renesančne adaptovaný a v druhej tretine 18. storočia bol rokokovo prefasádovaný. Dom je známy ako Mollerovský dom, podľa rodu Mollerovcov - zakladateľov tradície lekárnictva v Banskej Bystrici. Práve v tomto dome bola zriadená najstaršia lekáreň a na tento účel slúžia priestory na prízemí domu až do dnes.
 


 

Architektonické detaily nad vchodom domu č. 9

Dom na Dolnej ulici 9, zaujímavé architektonické detaily nad hlavnou bránouDom číslo 9 na Dolnej ulici je staršieho jadra, po požiari v roku 1525 bol renesančne prebudovaný a v roku 1828 upravený a zvýšený o druhé poschodie. V tejto podobe sa zachoval dodnes. V dome sa nachádzajú klenby dekorované pásikmi a štukovými obrazcami, ktoré možno zaradiť do tvorby talianskych majstrov z prvej štvrtiny 17. storočia. Nad hlavnou bránou sú zaujímavé architektonické detaily.


 

Bethlenov dom

Bethlenov dom, sídlo Stredoslovenskej galérie, Dolná ulica 8Dom známy aj ako Bethlenovský alebo Turčanovský, bol postavený na mieste staršej budovy okolo roku 1556 a autorstvo sa pripisuje majstrovi Pankrácovi. Nápis nad hlavným portálom "BENEDICTIO DOMINI DIVITES TACIT 1610" (Požehnanie Pánovo prináša bohatstvo 1610) poukazuje na stavebné premeny, ktorými dom začiatkom 17. storočia prešiel. Patrí k zachovanému typu veľkopriestorových meštianskych domov, ktoré majú atiku a arkadové členené nádvorie. V roku 1620 v ňom zvolili sedmohradské knieža Gabriela Bethlena za uhorského kráľa. V súčasnosti v dome sídli Štátna galéria.


 

Dom na Dolnej ulici č. 29 s pútavým reliéfom nad vstupným portálom

Zaujímavé Detail na reliéf nad vstupným portálomznamenie púta pozornosť návštevníkov na neskororenesančnej budove ružovej farby domu na Dolnej ulici č. 29. Na dome z polovice 17. storočia sa nad vstupným portálom zachoval reliéf s bizarným vtákom, ktorý má hruď pretvorenú na ľudskú hlavu a zobe si do vlastného nosa. Vták má krátke nohy, ale ľud ho pokladal za bociana. Traduje sa, že dom kedysi kúpil prisťahovalec z Lučenca, ktorému sa ľudia posmievali, že má hrbatú postavu. Majiteľ týmto spôsobom dal údajne najavo, že sa majú viacej starať o seba, ako o druhých, a chytiť sa za nos - čiže pozametať si najskôr pred vlastným prahom.


 

Bogdanovský dom s reťazou opradenou povesťami

Bogdanovský dom s masívnou reťazou, Dolná ulica 19Dvojpodlažný renesančný dom z druhej polovice 16. storočia bol prebudovaný v druhej tretine 17. storočia a nakoniec prefasádovaný koncom 19. storočia. V roku 1997 sa z neho stal polyfunkčný dom s pasážou. Dom je známy tým, že na pravej strane vstupného portálu sa zachovala veľká masívna reťaz, ktorej dĺžka je totožná so šírkou ulice. Ohnivká merajú päť palcov a je taká ťažká, že jednotlivec s ňou sám nepohne. Reťaz je opradená rôznymi povesťami. Jedna hovorí, že ňou uzatvárali ulicu počas zasadnutia mestskej rady, aby hrkot konských povozov nerušil radných pánov.


 

Kostol Sv. Alžbety

Kostol Sv. Alžbety alebo Špitálsky kostol v Dolnej uliciKostol sv. Alžbety na Dolnej ulici postavili v roku 1303 ako súčasť mestského špitála pre chorých a nevládnych baníkov. Malý jednoloďový gotický kostolík v roku 1605 vyhorel. Zachovala sa z neho iba terajšia kaplnka sv. Anny a severný múr lode. Viackrát ho prestavali a v roku 1877 rozšírili v novogotickom slohu. Oltárny obraz sv. Alžbety je dielom Jozefa Murgaša /1864-1929/, rímskokatolíckeho kňaza, vynálezcu a priekopníka rádiotelegrafie.


 

Dom č. 56

Maľby na fasáde domu č. 56 v Dolnej uliciRenesančný dom z roku 1576 je zaujímavý svojou fasádou a klenbu na prízemí, ktorú v roku 1995 vyzdobil štýlovými maľbami filmový scénograf František Lipták.


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

26349827

Úvodná stránka