Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Drevený artikulárny kostol v Hronseku

Hronsek Hronsek Hronsek

 

DREVENÝ ARTIKULÁRNY KOSTOL V HRONSEKU

  • na objednávku

Drevený kostol, ktorý bol v roku 2008 zaradený spolu s ďalšími 7 kostolmi karpatského oblúka do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je zasadený do malebného prostredia medzi obrovskými košatými lipami.

Kostol bol postavený podľa pravidiel artikuly cisára Leopolda II. Podľa tohto zákonného článku musel byť kostol vystavaný aj vysvetený do roka a do dňa od začatia stavby, nesmel byť na jeho konštrukcii použitý žiadny kovový diel ani klinec a niekoľko ďalších nariadení, ktoré mali sťažiť realizáciu kostolov pre evanjelikov.

Hronsecký kostol sa začal stavať v roku 1725, dokončený bol v roku 1726. Miesto, na ktorom kostol stojí v tom čase obklopovali bažiny, v blízkosti kostola sa nachádza koryto rieky Hron. Aj napriek týmto prekážkam kostol nebol nikdy vytopený. Kostol je postavený do tvaru kríža. V interiéri sa nachádza až 1100 miest na sedenie v laviciach, na chóroch v jedinečnom amfiteatrálnom usporiadaní. Organ bol postavený v roku 1764. Zaujímavý je tiež hlavný luster, pôvodne pozlátený, ktorý kostolu daroval richtár Martin Hudec z obce Veľká Lúka.

Súčasne s kostolom bola postavená aj samostatná drevená zvonica, stojaca vedľa kostola. Okrem osobitnej architektúry je kostol zaujímavý napríklad tým, že v ňom do stavu manželského vstúpil štúrovský básnik Andrej Sládkovič a Júlia Senkovičová, ktorá pochádzala práve z Hronseku.

V prípade záujmu o prehliadku kontaktujte Informačné centrum:

Informačné centrum Banská Bystrica, Námestie SNP 1, 974 01 Banská Bystrica
tel.: +421 (0)48/415 50 85, +421 (0)907/846 555, e-mail: ic@banskabystrica.sk
web: www.icbb.sk

 


 

Pri príležitosti 359. Radvanského jarmoku vychádza zábavná spoločenská hra pre deti.

Tretie vydanie obľúbeného turistického sprievodcu Banskou Bystricou si môžete zakúpiť v Informačnom centre. Publikácia je v slovenskom a anglickom jazyku.

Knižná publikácia ZLATÝ VEK MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

Knižná publikácia KORENE MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.

Model Kostola Nanebovzatia Panny Márie v mierke 1:200 si môžete zakúpiť v Informačnom centre Banská Bystrica v cene 8,00 €
Kúpou modelu podporujete činnosť detského speváckeho zboru pri Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici.


webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.
Nedeľa
Zatvorené

Hodinová veža je v mesiacoch marec a apríl otvorená po dohode v rámci otváracích hodín Informačného centra od pondelka do piatku od 09:00 do 16:00 hod., minimálny počet osôb na jeden vstup: 5 plne platiacich osôb (spolu 7,50 € na jeden vstup)

Vyberáme z ponuky Informačného centra:
Čak si z Bystrici?
Ako sme tu žili 1,2
Ján Móry
Korene Medeného mesta
Sásová v obrazoch
O zakliatej Bystrici
Monografie - Sásová a Rudlová / Radvaň / Kremnička
Radvanský jarmok
Lexikón obcí
Po stopách architekta L.E.Hudeca
Denník Princa Leopolda


Vyberáme z ponuky...

hra- Radvanská vareška, turistická známka mesta, magnety s motívom Banskej Bystrice a Slovenska, pohľadnice, turistické mapy, bábiky zo šúpolia, poháre, hrnčeky a štamprlíky s erbom Banskej Bystrice, ceruzky, perá, levanduľové vrecúška

V Informačnom centre môžete pri nákupe použiť platobné karty.

Autor fotografie: E. Apfel


English version

19091027

Úvodná stránka