Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Januárové Potulky mestom 2016

Novoročné zvyky, Traja králi, Hromnice a Fašiangy

17.01.2016

V nedeľu 17. januára 2016 sme otvorili ďalší rok s Potulkami mestom – tématickými prehliadkami so sprievodcom, ktoré pravidelne organizuje Informačné centrum Banská Bystrica.

Januárové Potulky mestom boli venované Novoročným zvykom a tradíciám, tak ako ich oslavovali naši predkovia.

Potulkami sprevádzala p. sprievodkyňa – Vlasta Chriaštelová, ktorá návštevníkom vysvetlila na akom princípe nasledujú jednotlivé sviatky v roku. Pripomenula, že tieto jednotlivé slávnosti sú sviatosťami cirkevného kalendára, takmer všetky majú teda základ v cirkevnom kalendári a slávia sa u nás naozaj dlhé storočia. Mnohé zo sviatkov majú pohyblivý dátum v rozmedzí niekoľkých dní, nakoľko aj medziročne vznikajú mierne odchýlky, keďže rok má 365 a štvrť dňa a máme tiež aj priestupné roky.

Najprv sme sa ešte vrátili k niektorým menej známym vianočným zvykom a tradíciám, p. sprievodkyňa vysvetlila ich pôvod a spôsob, akým bol v minulosti oslavovaný. Neskôr sa venovala príchodu a klaňaniu Troch kráľov, ktoré končia adventné obdobie a otvárajú sviatky radosti a veselosti, hodovania a zábav – fašiangov, ktoré sú medziobdobím pred dlhým predveľkonočným 40-dňovým pôstom.

Dozvedeli sme sa, čo to sú fašiangy, čo a kedy predstavujú Hromnice, aká je symbolika viazaná na „pochovávanie basy“.

Na záver sa p. sprievodkyňa vybrala s návštevníkmi do hradného areálu ku Kostolu Nanebovzatia Panny Márie a porozprávala niečo z jeho histórie a najzaujímavejších architektonických detailov práve preto, že väčšina sviatkov pôvodných tradícií úzko nadväzuje na cirkevný kalendár.


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27593838

Úvodná stránka