Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Januárové Potulky mestom 2016

Novoročné zvyky, Traja králi, Hromnice a Fašiangy

17.01.2016

V nedeľu 17. januára 2016 sme otvorili ďalší rok s Potulkami mestom – tématickými prehliadkami so sprievodcom, ktoré pravidelne organizuje Informačné centrum Banská Bystrica.

Januárové Potulky mestom boli venované Novoročným zvykom a tradíciám, tak ako ich oslavovali naši predkovia.

Potulkami sprevádzala p. sprievodkyňa – Vlasta Chriaštelová, ktorá návštevníkom vysvetlila na akom princípe nasledujú jednotlivé sviatky v roku. Pripomenula, že tieto jednotlivé slávnosti sú sviatosťami cirkevného kalendára, takmer všetky majú teda základ v cirkevnom kalendári a slávia sa u nás naozaj dlhé storočia. Mnohé zo sviatkov majú pohyblivý dátum v rozmedzí niekoľkých dní, nakoľko aj medziročne vznikajú mierne odchýlky, keďže rok má 365 a štvrť dňa a máme tiež aj priestupné roky.

Najprv sme sa ešte vrátili k niektorým menej známym vianočným zvykom a tradíciám, p. sprievodkyňa vysvetlila ich pôvod a spôsob, akým bol v minulosti oslavovaný. Neskôr sa venovala príchodu a klaňaniu Troch kráľov, ktoré končia adventné obdobie a otvárajú sviatky radosti a veselosti, hodovania a zábav – fašiangov, ktoré sú medziobdobím pred dlhým predveľkonočným 40-dňovým pôstom.

Dozvedeli sme sa, čo to sú fašiangy, čo a kedy predstavujú Hromnice, aká je symbolika viazaná na „pochovávanie basy“.

Na záver sa p. sprievodkyňa vybrala s návštevníkmi do hradného areálu ku Kostolu Nanebovzatia Panny Márie a porozprávala niečo z jeho histórie a najzaujímavejších architektonických detailov práve preto, že väčšina sviatkov pôvodných tradícií úzko nadväzuje na cirkevný kalendár.


 

Pri príležitosti 359. Radvanského jarmoku vychádza zábavná spoločenská hra pre deti.

Tretie vydanie obľúbeného turistického sprievodcu Banskou Bystricou si môžete zakúpiť v Informačnom centre. Publikácia je v slovenskom a anglickom jazyku.

Knižná publikácia ZLATÝ VEK MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

Knižná publikácia KORENE MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.

Model Kostola Nanebovzatia Panny Márie v mierke 1:200 si môžete zakúpiť v Informačnom centre Banská Bystrica v cene 8,00 €
Kúpou modelu podporujete činnosť detského speváckeho zboru pri Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici.


webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.
Nedeľa
Zatvorené

Hodinová veža je v mesiacoch marec a apríl otvorená po dohode v rámci otváracích hodín Informačného centra od pondelka do piatku od 09:00 do 16:00 hod., minimálny počet osôb na jeden vstup: 5 plne platiacich osôb (spolu 7,50 € na jeden vstup)

Vyberáme z ponuky Informačného centra:
Čak si z Bystrici?
Ako sme tu žili 1,2
Ján Móry
Korene Medeného mesta
Sásová v obrazoch
O zakliatej Bystrici
Monografie - Sásová a Rudlová / Radvaň / Kremnička
Radvanský jarmok
Lexikón obcí
Po stopách architekta L.E.Hudeca
Denník Princa Leopolda


Vyberáme z ponuky...

hra- Radvanská vareška, turistická známka mesta, magnety s motívom Banskej Bystrice a Slovenska, pohľadnice, turistické mapy, bábiky zo šúpolia, poháre, hrnčeky a štamprlíky s erbom Banskej Bystrice, ceruzky, perá, levanduľové vrecúška

V Informačnom centre môžete pri nákupe použiť platobné karty.

Autor fotografie: E. Apfel


English version

19091108

Úvodná stránka