Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Kapitulská ulica

Bývalé Jezuitské kolégium

Bývalé Jezuitské kolégium v Kapitulskej uliciPod číslami 2, 4, 6 a 8 sa tiahne štvorpodlažná budova bývalého jezuitského kolégia. Začali ju stavať v roku 1695 a dokončili v prvom decéniu 18. storočia. Klenby miestností sú väčšinou pruské so štukovým dekorom. Objekt klasicisticky upravili v roku 1806.


 

Diecézne centrum

Diecézne a pastoračné centrum Jána Pavla II. v Kapitulskej uliciDom patril bohatému uhorskému palatínovi Františkovi Vešelénimu a bol výnimočný tým, že ako jediný spomedzi všetkých domov v Kapitulskej ulici stál uprostred zelene. V roku 1806 tu sídlil bohoslovecký seminár a na konci 19. storočia bolo nadstavené druhé poschodie. V roku 2004 prebehla dôkladná renovácia celého objektu, dnes tu sídli Diecézne pastoračné centrum Jána Pavla II.


 

Pamätník SNP

Monumentálna budova Pamätníka SNP je jednou z dominánt krajského mesta Banská Bystrica. Táto architektonicky zaujímavá stavba symbolizuje dejiny slovenského národa stvárnené v hmote dvoch železobetónových skulptúr spojených mostom vyjadrujúcim ideu SNP ako energický predel v živote slovenskej spoločnosti počas 2. svetovej vojny. Pamätník SNP s okolitým areálom bol v roku 1982 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Od roku 1969 tu sídli Múzeum SNP. 


 

Mäsiarska bašta

Mäsiarska bašta bola postavená pred rokom 1608 vo východnej časti mestského opevnenia. Za jej obranu boli zodpovední členovia cechu mäsiarov z jatiek, ktoré sídlili na dnešnom Námestí Štefana Moysesa. Po dvoch veľkých požiaroch mesta v roku 1761 a v roku 1783 bola bašta úplne zničená. Až v roku 1803 ju dal na vlastné náklady Ján Beregh opraviť a potom ju odpredal späť mestu.


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

26349611

Úvodná stránka