Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Lazovná ulica

Bývalý "Župný" dom

Bývalý Župný dom, sídlo Štátnej vedeckej knižnice a Kancelárie prezidenta SR, Lazovná 9Budova bývalého Župného domu, postavená v roku 1764 na mieste dvoch starších domov, majiteľmi ktorých boli Pevner a Benický, sa nachádza na Lazovnej ulici č. 9. Ako Mestská verejná knižnica slúžila až od roku 1962. V roku 1969 jej Ministerstvo kultúry udelilo štatút Štátnej vedeckej knižnice.


 

Prvá detská opatrovňa v dome č. 32

Prvá detská opatrovňa, aj v súčasnosti Materská škôlka, Lazovná 32V tomto dome zriadili 4. novembra 1829 prvú detskú opatrovňu, ktorá mala historické prvenstvo aj v bývalom Československu. Uplatňovali sa v nej výchovné metódy a idey grófky a sociálnej pracovníčky Márie Terézie Brunswickovej (1775-1861) a pedagóga Antona Rehlingera (1807-1834). Na výstavbu prispeli viacerí mecenáši, medzi nimi napríklad aj rodina Zmeškalovcov 400 zlatými. V súčasnosti sídli v budove materská škôlka.


 

Bývalý "Kúpeľný" dom

Kúpeľný dom, Lazovná ulica 7Kúpeľný dom sa nachádza na Lazovnej ulici č. 7. Kúpele dal vybudovať Michal Königsberger a spravoval ich tzv. lazobník, ktorý odvádzal mestu ročnú taxu 12 florénov, z ktorej sa uhrádzala ich údržba. Táto suma sa celé stáročia nemenila. Lazobník mal povinnosť raz za štvrť roka pripraviť bezplatný kúpeľ chudobným zo špitála sv. Alžbety. Okrem kúpeľa boli pohostení aj chlebom a pivom. Zánik týchto kúpeľov sa pravdepodobne spája s veľkým požiarom mesta z augusta roku 1761. Po ňom už neboli obnovené. No aj v dnešnom dome je stále zachovaný kamenný reliéf s erbom Michala Königsbergera, pripomínajúci štedrosť ich zakladateľa.


 

Evanjelický kostol

Evanjelický kostol situovaný v Lazovnej ulici bol postavený v rokoch 1803 - 1807 na mieste pôvodného dreveného artikulárneho kostola. V centrálnom priestore lode je umiestnený stĺpový oltár s obrazom Krista od maliara Daegeho, ktorý daroval cirkvi pruský kráľ Fridrich Wilhem IV. v roku 1842. Kostol patrí k výrazným klasicistickým pamiatkam Banskej Bystrice.


 

Evanjelický cintorín

Na banskobystrickom evanjelickom cintoríne, ktorý bol založený začiatkom 18. stor., našli miesto posledného odpočinku mnohé významné osobnosti. Pochovaní sú tu Ján Bakoss, Ján Botto, Viliam Figuš-Bystrý, Ladislav Hudec, Ján Kmeť, Mikuláš Kováč, Samuel Libay, Alexander Matuška, Daniel Petelen, Martin Rázus, Ladislav Sára, Teofil Stadler, Terézia Vansová a mnoho iných popredných osobností.


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

26410192

Úvodná stránka