Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Marcové Potulky mestom

„Baroková Bystrica“
Marcové Potulky mestom, 30.03.2014

 

Marcovými Potulkami barokovou Bystricou návštevníkov sprevádzala Ing. Arch. Mária Martiniová. V nádherný jarný deň sme sa pozreli na niekoľko zaujímavých architektonických skvostov, ktoré patria do obdobia Baroka.

Na úvod p. sprievodkyňa vysvetlila, že barok sa na pamiatkach v centre mesta prejavil viac-menej v kombinácii s ďalšími architektonickými smermi. To znamená, že niektoré detaily budov nesú barokový charakter, kým celá budova je postavená v inom archtektonickom štýle. Čisto barokový ráz má na Námestí SNP Mariánsky alebo tiež Morový stĺp.

Od Mariánskeho stĺpu skupina preniesla pozornosť na Kostol. Sv. Františka Xaverského, Biskupský palác a v Lazovnej ulici na Župný dom – terajšie sídlo Štátnej vedeckej knižnice. Pani sprievodkyňa postupne upozornila na zaujímavé detaily týchto budov. Z Lazovnej ulice sa návštevníci vrátili opäť na Námestie SNP k budove Radnice a pozreli sa tiež do interiéru – sobášnej siene, ktorá je zdobená iluzívnou barokovou výzdobou v náznaku (maľbou).

Krásnym predstaviteľom baroka je Kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je však prístupný len počas bohoslužieb. P. Martiniová návštevníkom odporučila Kostol navštíviť individuálne.
 


 

Marcové Potulky mestom 2014 / Wandering through the town in March

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

Pri príležitosti 359. Radvanského jarmoku vychádza zábavná spoločenská hra pre deti.

Tretie vydanie obľúbeného turistického sprievodcu Banskou Bystricou si môžete zakúpiť v Informačnom centre. Publikácia je v slovenskom a anglickom jazyku.

Knižná publikácia ZLATÝ VEK MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

Knižná publikácia KORENE MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.

Model Kostola Nanebovzatia Panny Márie v mierke 1:200 si môžete zakúpiť v Informačnom centre Banská Bystrica v cene 8,00 €
Kúpou modelu podporujete činnosť detského speváckeho zboru pri Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici.


webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.
Nedeľa
Zatvorené

Hodinová veža je v mesiacoch marec a apríl otvorená po dohode v rámci otváracích hodín Informačného centra od pondelka do piatku od 08:00 do 17:00 hod., minimálny počet osôb na jeden vstup: 5 plne platiacich osôb (spolu 7,50 € na jeden vstup)

Vyberáme z ponuky Informačného centra:
Čak si z Bystrici?
Ako sme tu žili 1,2
Ján Móry
Korene Medeného mesta
Sásová v obrazoch
O zakliatej Bystrici
Monografie - Sásová a Rudlová / Radvaň / Kremnička
Radvanský jarmok
Lexikón obcí
Po stopách architekta L.E.Hudeca
Denník Princa Leopolda


Vyberáme z ponuky...

hra- Radvanská vareška, turistická známka mesta, magnety s motívom Banskej Bystrice a Slovenska, pohľadnice, turistické mapy, bábiky zo šúpolia, poháre, hrnčeky a štamprlíky s erbom Banskej Bystrice, ceruzky, perá, levanduľové vrecúška

V Informačnom centre môžete pri nákupe použiť platobné karty.

Autor fotografie: E. Apfel


English version

19048223

Úvodná stránka