Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Marcové Potulky mestom

„Baroková Bystrica“
Marcové Potulky mestom, 30.03.2014

 

Marcovými Potulkami barokovou Bystricou návštevníkov sprevádzala Ing. Arch. Mária Martiniová. V nádherný jarný deň sme sa pozreli na niekoľko zaujímavých architektonických skvostov, ktoré patria do obdobia Baroka.

Na úvod p. sprievodkyňa vysvetlila, že barok sa na pamiatkach v centre mesta prejavil viac-menej v kombinácii s ďalšími architektonickými smermi. To znamená, že niektoré detaily budov nesú barokový charakter, kým celá budova je postavená v inom archtektonickom štýle. Čisto barokový ráz má na Námestí SNP Mariánsky alebo tiež Morový stĺp.

Od Mariánskeho stĺpu skupina preniesla pozornosť na Kostol. Sv. Františka Xaverského, Biskupský palác a v Lazovnej ulici na Župný dom – terajšie sídlo Štátnej vedeckej knižnice. Pani sprievodkyňa postupne upozornila na zaujímavé detaily týchto budov. Z Lazovnej ulice sa návštevníci vrátili opäť na Námestie SNP k budove Radnice a pozreli sa tiež do interiéru – sobášnej siene, ktorá je zdobená iluzívnou barokovou výzdobou v náznaku (maľbou).

Krásnym predstaviteľom baroka je Kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je však prístupný len počas bohoslužieb. P. Martiniová návštevníkom odporučila Kostol navštíviť individuálne.
 


 

Marcové Potulky mestom 2014 / Wandering through the town in March

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27593841

Úvodná stránka