Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Na hrade a na rínku

Radnica Thurzov dom Benického dom

 

NA HRADE A NA RÍNKU

  • prehliadka so sprievodcom: 1 hodina 30 min., pešia prehliadka
  • cena: 30,00 € (slovenský jazyk), 45,00 € (cudzí jazyk)
  • na objednávku

Rínok, dnešné Námestie SNP, vznikol keď si bohatí banícki ťažiari postavili poniže mestského hradu 32 gotických domov. Od tejto chvíle sa z nich stali obyvatelia námestia. V blízkosti sa križovali významné kupecké a furmanské cesty a tak sa námestie stalo hlavným trhoviskom a miestom zhromažďovania sa občanov, pulzujúce čulým životom. Nechýbal tu pranier - veľký kamenný stĺp, ku ktorému boli pútaní odsúdenci reťazov, či železná klietka hanby, kde si odpykávali tresty previnilci za menšie delikty. K spojeniu budov a domov na Námestí SNP tak, ako ho poznáme dnes, prišlo až na začiatku 16. storočia. Do konečnej podoby dnešných dní sa námestie premenilo rozsiahlou rekonštrukciou v roku 1994.

Banskobystrický rínok pamätá veľa významných udalostí. Medzi nimi napríklad banícke povstanie z roku 1526, Slovenské národné povstanie v roku 1944, či štrnganie kľúčikmi ako rozlúčku s totalitným režimom v roku 1989. Celý svet si pamätá na 12. september 2003, keď na ňom pápež Ján Pavol II. celebroval svätú omšu stotisícovému davu.

Počas prehliadky uvidíte: Katedrálu Sv. Františka Xaverského, Mühlsteinov dom, Thurzov dom, Kammerhof, Pribicerov dom, Hotel "U Raka", Beniczkého dom, Biskupský palác, Ebnerov dom, Šikmú vežu, Mariánsky stĺp, Kamennú fontánu...

Poznámka: pamiatky uvidíte z exteriéru. Informácie o možnosti návštevy a vstupu do jednotlivých budov na požiadanie v Informačnom cetre (osobne, telefonicky alebo mailom)

V prípade záujmu o prehliadku kontaktujte Informačné centrum:

Informačné centrum Banská Bystrica, Námestie SNP 1, 974 01 Banská Bystrica
tel.: +421 (0)48/415 50 85, +421 (0)907/846 555, e-mail: ic@banskabystrica.sk
web: www.icbb.sk

 


 

Pri príležitosti 359. Radvanského jarmoku vychádza zábavná spoločenská hra pre deti.

Tretie vydanie obľúbeného turistického sprievodcu Banskou Bystricou si môžete zakúpiť v Informačnom centre. Publikácia je v slovenskom a anglickom jazyku.

Knižná publikácia ZLATÝ VEK MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

Knižná publikácia KORENE MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.

Model Kostola Nanebovzatia Panny Márie v mierke 1:200 si môžete zakúpiť v Informačnom centre Banská Bystrica v cene 8,00 €
Kúpou modelu podporujete činnosť detského speváckeho zboru pri Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici.


webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.
Nedeľa
Zatvorené

Hodinová veža je v mesiacoch marec a apríl otvorená po dohode v rámci otváracích hodín Informačného centra od pondelka do piatku od 09:00 do 16:00 hod., minimálny počet osôb na jeden vstup: 5 plne platiacich osôb (spolu 7,50 € na jeden vstup)

Vyberáme z ponuky Informačného centra:
Čak si z Bystrici?
Ako sme tu žili 1,2
Ján Móry
Korene Medeného mesta
Sásová v obrazoch
O zakliatej Bystrici
Monografie - Sásová a Rudlová / Radvaň / Kremnička
Radvanský jarmok
Lexikón obcí
Po stopách architekta L.E.Hudeca
Denník Princa Leopolda


Vyberáme z ponuky...

hra- Radvanská vareška, turistická známka mesta, magnety s motívom Banskej Bystrice a Slovenska, pohľadnice, turistické mapy, bábiky zo šúpolia, poháre, hrnčeky a štamprlíky s erbom Banskej Bystrice, ceruzky, perá, levanduľové vrecúška

V Informačnom centre môžete pri nákupe použiť platobné karty.

Autor fotografie: E. Apfel


English version

19090998

Úvodná stránka