Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Novembrové Potulky mestom

Návrat odídených alebo životná sedemtisícmíľová cesta architekta Ladislava Hudeca

Sprievodca: Ing. arch. Mária Martiniová

V nedeľu 11.11.2012 sa uskutočnili Potulky mestom na tému „Návrat odídených alebo životná sedemtisícmíľová cesta architekta Ladislava Hudeca“. Slova sa ujala pani sprievodkyňa Ing. arch. Mária Martiniová. Svoj výklad začala na Námestí Slovenského národného povstania pri Mariánskom stĺpe, kde nás pani sprievodkyňa oboznámila s prvými počiatočnými krokmi sedemtisícmíľovej cesty banskobystrického rodáka, ktorý v období prvej svetovej vojny ako dobrovoľník narukoval do uhorskej armády, kde na východnom ruskom fronte v poľskom meste Halič, bol zajatý a odvlečený na Ďaleký východ na Sibír, do tábora blízko mesta Chabarovsk na sútoku rieky Amor a Usuri. Keďže to bol človek silného charakteru s pevnou vôľou, ktorý nezvykol podľahnúť nepriazni osudu, podarilo sa mu utiecť zo zajatia. Cez rieku Usuri sa dostal do Číny a po dvoch rokoch doputoval do kozmopolitného veľkomesta Šanghaja, kde sa usídlil a začal pracovať ako projektant a následne ako architekt.
Jeho cestu dlhú tisíc míľ pani sprievodkyňa Mária Martiniová názorne znázorňovala na mapách, ktoré mala so sebou k dispozícii.
Novembrové potulky venované mužovi, ktorý zmenil tvár Šanghaja následne smerovali do domu jeho rodičov na Skuteckého ulici č. 13, do meštiackej vily z roku 1906, ktorá bola naprojektovaná a postavená jeho otcom Jurajom. V tejto budove sídlila vojenská prokuratúra a neskôr ako národná kultúrna pamiatka objekt prešiel do majetku Ministerstva kultúry SR. O prevod tohto domu do majetku mesta žiadal ešte bývalý primátor Ivan Saktor, ale napokon sa dostal do rúk súkromného majiteľa, ktorý ho zrekonštruoval. Pani Martiniová všetkým prítomným čiastočne priblížila architektonickú tvorbu L.E.Hudeca i jeho otca Juraja Hudeca. Ako sme sa dozvedeli, za tridsať rokov pôsobenia v Šanghaji navrhol vyše 60 verejných budov i luxusných súkromných rezidencií. Hudecove diela prežili napodiv aj "kultúrnu revolúciu" v Číne, sprevádzanú ničením všetkého prozápadného. V súčasnosti tretina jeho stavieb sa nachádza na listine chránených čínskych historických pamiatok a patrí medzi kultúrne pamiatky tejto krajiny.
Ďalšou spomienkou na „otca ázijských mrakodrapov“ L. E. Hudeca bolo pozastavenie sa novembrovej skupiny účastníkov potuliek na Bakossovej ulici č. 4, pri jeho rodnom dome, kde je umiestnená i pamätná tabuľa slávneho slovenského rodáka. Vo svojom výklade nám pani Martiniová uviedla rozdiel vnímania a hodnotenia pôsobenia L. E. Hudeca občanmi Číny i občanmi Slovenskej republiky. Taktiež nám uviedla, že v čase, keď sa v Číne rozhorela občianska vojna, Hudec s rodinou odchádza do Európy, a následne na začiatku druhej svetovej vojny do USA. Zvyšok svojho života prežil v Berkeley v Kalifornii, kde vyučoval na univerzite ranú kresťanskú archeológiu. Ak by chcel v USA pôsobiť ako architekt, musel by získať potrebnú licenciu – a k tomu už vo svojom veku nemal dosť síl.
Poslednou zastávkou novembrových potuliek bol Evanjelický cintorín, kde na základe jeho výslovného želania, je pochovaný. Prítomní si jeho pamiatku uctili i zapálením sviečky.
 


 

Novembrové Potulky mestom 2012

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27594463

Úvodná stránka