Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Novembrové Potulky mestom

KALVÁRSKA HORA URPÍN
10. novembra 2013

Novembrovými Potulkami hojný počet návštevníkov (60 osôb) sprevádzala p. Lýdia Búliková, s ktorou sme sa vybrali na Kalvársku horu Urpín. Navštívili sme Kostol povýšenia sv. kríža aj kláštor Bosých karmelitánov, ktorý stojí v blízkosti areálu Kalvárie.

Vráťme sa ale na začiatok. Návštevníkov sme privítali tradične na Námestí SNP pri Mariánskom stĺpe, kde nám pani sprievodkyňa predstavila rád Jezuitov, ich pôsobenie a vplyv na život obyvateľov mesta a zároveň rozprávala o výstavbe kostola Františka Xaverského, ktorý sa neskôr stal katedrálnym kostolom.

Potom sme prešli do Kapitulskej ulice k Diecéznemu centru Jána Pavla II., kde sme si pripomenuli kňazský seminár Karola Boromejského. Cez Štefánikovo nábrežie sme sa presunuli na úpätie Urpína, kde p. sprievodkyňa hovorila o histórii vzniku a budovaní kalvárie a tiež o jej rekonštrukcii. Spomenula tiež samotný vrch Urpín – symbol mesta, ktorý nesporne k Banskej Bystrici patrí a stal sa akýmsi charakteristickým prívlastkom pre „mesto pod Urpínom“.

Pri novostavbe kláštora dostal slovo páter rádu Bosých karmelitánov p. Viktorín, ktorý návštevníkom predstavil samotný rád - kde a ako vznikol a kedy prišli rehoľníci aj do Banskej Bystrice.

Pri obnovenom vrcholovom kostolíku - Kostole povýšenia svätého kríža zakončila potuky rozprávaním o vzniku banskobystrickej diecézy a o pôsobení niektorých biskupov v nej, opäť sprievodkyňa pani Lýdia Búliková.

Ďakujeme za prejavený záujem o novembrové Potulky mestom a tešíme sa na stretnutie pri ďalších – posledných v roku 2013.
 


 

Novembrové Potulky mestom 2013 / Wandering through the town in November 2013

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

Pri príležitosti 359. Radvanského jarmoku vychádza zábavná spoločenská hra pre deti.

Tretie vydanie obľúbeného turistického sprievodcu Banskou Bystricou si môžete zakúpiť v Informačnom centre. Publikácia je v slovenskom a anglickom jazyku.

Knižná publikácia ZLATÝ VEK MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

Knižná publikácia KORENE MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.

Model Kostola Nanebovzatia Panny Márie v mierke 1:200 si môžete zakúpiť v Informačnom centre Banská Bystrica v cene 8,00 €
Kúpou modelu podporujete činnosť detského speváckeho zboru pri Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici.


webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.
Nedeľa
Zatvorené

Hodinová veža je v mesiacoch marec a apríl otvorená po dohode v rámci otváracích hodín Informačného centra od pondelka do piatku od 08:00 do 17:00 hod., minimálny počet osôb na jeden vstup: 5 plne platiacich osôb (spolu 7,50 € na jeden vstup)

Vyberáme z ponuky Informačného centra:
Čak si z Bystrici?
Ako sme tu žili 1,2
Ján Móry
Korene Medeného mesta
Sásová v obrazoch
O zakliatej Bystrici
Monografie - Sásová a Rudlová / Radvaň / Kremnička
Radvanský jarmok
Lexikón obcí
Po stopách architekta L.E.Hudeca
Denník Princa Leopolda


Vyberáme z ponuky...

hra- Radvanská vareška, turistická známka mesta, magnety s motívom Banskej Bystrice a Slovenska, pohľadnice, turistické mapy, bábiky zo šúpolia, poháre, hrnčeky a štamprlíky s erbom Banskej Bystrice, ceruzky, perá, levanduľové vrecúška

V Informačnom centre môžete pri nákupe použiť platobné karty.

Autor fotografie: E. Apfel


English version

19048299

Úvodná stránka