Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ICBB

Novembrové Potulky mestom

KALVÁRSKA HORA URPÍN
10. novembra 2013

Novembrovými Potulkami hojný počet návštevníkov (60 osôb) sprevádzala p. Lýdia Búliková, s ktorou sme sa vybrali na Kalvársku horu Urpín. Navštívili sme Kostol povýšenia sv. kríža aj kláštor Bosých karmelitánov, ktorý stojí v blízkosti areálu Kalvárie.

Vráťme sa ale na začiatok. Návštevníkov sme privítali tradične na Námestí SNP pri Mariánskom stĺpe, kde nám pani sprievodkyňa predstavila rád Jezuitov, ich pôsobenie a vplyv na život obyvateľov mesta a zároveň rozprávala o výstavbe kostola Františka Xaverského, ktorý sa neskôr stal katedrálnym kostolom.

Potom sme prešli do Kapitulskej ulice k Diecéznemu centru Jána Pavla II., kde sme si pripomenuli kňazský seminár Karola Boromejského. Cez Štefánikovo nábrežie sme sa presunuli na úpätie Urpína, kde p. sprievodkyňa hovorila o histórii vzniku a budovaní kalvárie a tiež o jej rekonštrukcii. Spomenula tiež samotný vrch Urpín – symbol mesta, ktorý nesporne k Banskej Bystrici patrí a stal sa akýmsi charakteristickým prívlastkom pre „mesto pod Urpínom“.

Pri novostavbe kláštora dostal slovo páter rádu Bosých karmelitánov p. Viktorín, ktorý návštevníkom predstavil samotný rád - kde a ako vznikol a kedy prišli rehoľníci aj do Banskej Bystrice.

Pri obnovenom vrcholovom kostolíku - Kostole povýšenia svätého kríža zakončila potuky rozprávaním o vzniku banskobystrickej diecézy a o pôsobení niektorých biskupov v nej, opäť sprievodkyňa pani Lýdia Búliková.

Ďakujeme za prejavený záujem o novembrové Potulky mestom a tešíme sa na stretnutie pri ďalších – posledných v roku 2013.
 


 

Novembrové Potulky mestom 2013 / Wandering through the town in November 2013

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

27594481

Úvodná stránka