Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Ostatné pamiatky

Vila Dominika Skuteckého

Vila Dominika Skuteckého je rodinná vila s ateliérom na prvom poschodí v štýle talianskej renesančnej vily, ktoré podľa umelcových návrhov realizoval Ing. Holeš po rouk 1896. V súčastnosti sa tu nachádza stála expozícia Dominika Skuteckého.


 

Tihányiovský kaštieľ, mestská časť Radvaň

Tihányiovský kaštieľ, sídlo Prírodovednej expozície Stredoslovenského múzea, Radvanská cesta 27Tihányiovský kaštieľ, ktorý dostal pomenovanie podľa jeho majiteľov, bol pôvodne prízemnou budovou postavenou v prvej polovici 17. storočia v renesančnom slohu. Jeho zvyšky sa zachovali v severozápadnej časti objektu. Posledná rozsiahla prestavba prebehla v roku 1819, kedy objekt dostal klasicistickú podobu a ďalšie úpravy z 19. storočia vyústili do neorenesančného výrazu. V roku 1972 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku a po komplexnej obnove bol odovzdaný Stredoslovenskému múzeu v Banskej Bystrici.


 

Robotnícky dom

Robotnícky dom na Robotníckej ulici 5Dom stojí na Robotníckej ulici a zo zbierky v roku 1923 si ho postavili banskobystrickí robotníci ako svoj kultúrny stánok. V päťdesiatych rokoch minulého storočia zhotovil umelecký stolár B. Breznický v sále domu štyri veľkoplošné intarzie. Medzi nimi je zobrazené aj banícke povstanie zo 16. storočia.


 

Katov dom

Katov dom, Katovná ulica - Strieborné námestieDom sa nachádza na rohu Katovnej ulice a Strieborného námestia. Po zrušení funkcie mestského kata v roku 1820 tu bola umiestnená mestská nemocnica. Pôvodne mal dom iba tri miestnosti, neskôr bol rozšírený o jedno poschodie.


 

Bývalý "Vodárenský" dom

Vodársky dom na Námestí Š. Moyzesa 2Pôvodne prízemný objekt bol postavený v roku 1562 a obýval ho mestský vodársky majster. V polovici 17. storočia dom prestavali a rozšírili, nadstavené bolo poschodie s arkierom. V novorenesančnom slohu ho upravili začiatkom 20. storočia. Na prízemí sú valené klenby a na poschodí lunetové klenby so štukovým dekorom.


 

Renesančný kaštieľ v obci Vlkanová

V renesančnom kaštieli zo 17. storočia v obci Vlkanová vzdialenej šesť kilometrov od Banskej Bystrice sa v súčasnosti nachádza ubytovacie zariadenie Kaštieľ Bocian.


 

Renesančný kaštieľ, obec Dolná Mičiná

Renesančný kaštieľ v obci Dolná Mičiná vzdialenej 10 km od Banskej Bystrice pochádza z druhej polovice 16. storočia a patril rodine Beniczkovcov.
 


 

Hrad Slovenská Ľupča, obec Slovenská Ľupča

Hrad v obci Slovenská Ľupča 11 km od Banskej Bystrice sa spomína už v roku 1306. V 15. storočí patril do vena uhorských kráľovien a slúžil na ubytovanie panovníckej družiny počas poľovačiek, v roku 1490 ho kúpili Dociovci. Konečnú podobu objekt získal v roku 1870 neogotickou prestavbou.


 

webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.
Nedeľa
10.00 hod. – 15.00 hod


https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=545029

https://martinamickova.blog.
idnes.cz/blog.aspx?c=614104

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.


English version

25961911

Úvodná stránka