Prechod na navigáciu Hlavné menu
ICBB

Stredoveké pamiatky v areáli Mestského hradu

Barbakan Pisárska bašta Kostol Nanebovzatia Panny Marie

 

STREDOVEKÉ PAMIATKY V AREÁLI MESTSKÉHO HRADU

  • prehliadka so sprievodcom: 1 hodina, pešia prehliadka
  • cena: 20,00 € (slovenský jazyk) / 30,00 € (cudzí jazyk)
  • na objednávku

Komplex mestského hradu stojí na vyvýšenom mieste v blízkosti Námestia SNP. Jeho srdcom je Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je najstaršou budovou v meste. Vo farskom kostole sa nachádza niekoľko zaujímavostí - Kaplnka Sv. Barbory, patrónky baníkov s neskorogotickým dreveným oltárom Majstra Pavla z Levoče, neskorogotická krstiteľnica a na južnej fasáde kostola, v presklennej nike, súsošie Krista na Olivovej hore, ktoré patrí k najvýznamnejším neskorogotickým pamiatkam na Slovensku.

Hradný areál tvoria niekoľké svetské a sakrálne budovy ohraničené kamenným opevnením s baštami. Súčasťou hradného areálu sa tak, okrem Farského kostola Nanebovzatia Panny Máriestali, stali Kostol sv. Kríža, Matejov dom, Barbakan s vežou, ktorý tvoril vstupnú bránu cez padací most a Praetorium - budova pôvodnej radnice.

Hradný areál bol v roku 1955 vyhlásený za Mestskú pamiatkovú rezerváciu a v roku 1970 bol zaradený do pamiatkovej ochrany ako národná kultúrna pamiatka. Na Námestí Š. Moyzesa sa tiež nachádza jedinečná technická pamiatka - unikátna závesná reťazová strecha, pochádzajúca z roku 1826. Strecha z pásového železa je jedinou svojho druhu na svete.

Počas prehliadky uvidíte: Hradný areál s Farským kostolom, Kostolom sv. Kríža, Matejovým domom, Praetoriom a Barbakanom, pozostatky hradného opevnenia, Farskú, Pisársku a Banícku baštu a dom so závesnou strechou.

Poznámka: pamiatky uvidíte z exteriéru. Informácie o možnosti návštevy a vstupu do jednotlivých budov na požiadanie v Informačnom cetre (osobne, telefonicky alebo mailom)

V prípade záujmu o prehliadku kontaktujte Informačné centrum:

Informačné centrum Banská Bystrica, Námestie SNP 1, 974 01 Banská Bystrica
tel.: +421 (0)48/415 50 85, +421 (0)907/846 555, e-mail: ic@banskabystrica.sk
web: www.icbb.sk

 


 

Pri príležitosti 359. Radvanského jarmoku vychádza zábavná spoločenská hra pre deti.

Tretie vydanie obľúbeného turistického sprievodcu Banskou Bystricou si môžete zakúpiť v Informačnom centre. Publikácia je v slovenskom a anglickom jazyku.

Knižná publikácia ZLATÝ VEK MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

Knižná publikácia KORENE MEDENÉHO MESTA od Jozefa Ďuriančíka v predaji v Informačnom centre Banská Bystrica

U nás si môžete zakúpiť vstupenky na podujatia, ktoré nájdete na:
ticketportal.sk a ticketportal.cz.

Model Kostola Nanebovzatia Panny Márie v mierke 1:200 si môžete zakúpiť v Informačnom centre Banská Bystrica v cene 8,00 €
Kúpou modelu podporujete činnosť detského speváckeho zboru pri Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici.


webygroup

Otváracie hodiny Informačného centra Banská Bystrica:

Pondelok - Piatok
08.00 hod. – 17.00 hod.
Sobota
10.00 hod. – 15.00 hod.
Nedeľa
Zatvorené

Hodinová veža je v mesiacoch marec a apríl otvorená po dohode v rámci otváracích hodín Informačného centra od pondelka do piatku od 09:00 do 16:00 hod., minimálny počet osôb na jeden vstup: 5 plne platiacich osôb (spolu 7,50 € na jeden vstup)

Vyberáme z ponuky Informačného centra:
Čak si z Bystrici?
Ako sme tu žili 1,2
Ján Móry
Korene Medeného mesta
Sásová v obrazoch
O zakliatej Bystrici
Monografie - Sásová a Rudlová / Radvaň / Kremnička
Radvanský jarmok
Lexikón obcí
Po stopách architekta L.E.Hudeca
Denník Princa Leopolda


Vyberáme z ponuky...

hra- Radvanská vareška, turistická známka mesta, magnety s motívom Banskej Bystrice a Slovenska, pohľadnice, turistické mapy, bábiky zo šúpolia, poháre, hrnčeky a štamprlíky s erbom Banskej Bystrice, ceruzky, perá, levanduľové vrecúška

V Informačnom centre môžete pri nákupe použiť platobné karty.

Autor fotografie: E. Apfel


English version

19070008

Úvodná stránka